İzdüşüm'den son haberler...

Senaryosu Umut Yavuz'a ait olan ve yönetmenliğini Hakan Özbaş'ın üstlendiği "İzdüşüm" filminin çalışmalarını daha önce duyurmuştuk.

 

Filmin çekimlerine 2007 Şubat'ında başlanacağı haberi kulağımıza en son gelen haberler arasındaydı ancak araya bazı aksilikler girdi ve Temmuz 2007'ye kadar proje çekmeceye kaldırıldı.

 

Şimdi ise aylardır filmi sabırsızlıkla bekleyenler için müjde!

 

23 Temmuz 2007'de kayıt diyen Hakan Özbaş ve ekibinin, filmin Taksim ve Ortaköy sahnelerini bitirdiği haberi bize ulaştı. Ancak bu sefer filmin bünyesinde bazı değişiklikler olduğunu da belirtmeliyiz. Rüya karakteri için, oyuncu Bahar Çava yerine Kevser Taşçı ile çalışmaya başlayan Özbaş, senaryoda da bazı değişiklikler yapılmasını istemiş. Örneğin filmin orijinal senaryosundaki metro sahnesi kaldırılarak yerine cafe sahnesi konulması tercih edilmiş. Özbaş ve Yavuz'un ortaklaşa aldığı bu değişiklik kararının sebebini ise Özbaş şu sözlerle açıklıyor:


"E daha önce metrodan izin almak için çok uğraştık. Hem bize kısa bir süre verdiler hem de çalışma ortamında imkanlarımız istediğimiz gibi değildi. Üstelik metro çalışanlarının da bize pek sıcakkanlı davrandığı söylenemez. Tabi yetkililer hariç. O konuda bir sıkıntı yaşamadık..."

 

Evet yönetmenin bu sözlerinden bir sitem seziliyor diyoruz ve diğer bir değişiklikten daha haber veriyoruz: Özbaş'ın, film için lojisitik destek vermeyi kabul eden Yasin Sezen'in verdiği kamera ile filmde daha zengin açılar ve anlatım tarzı yakalamayı da başardığı söyleniyor.

 

Değişiklikler bununla da bitmedi. İzdüşüm için orijinal müzik bestelemesi için Kevser Taşçı'nın yakın arkadaşlarından Çağlar Neçelik ile de çalışmayı kabul eden Hakan Özbaş, bu sayede izleyicilerden tam not alacağa benziyor. En az filmin kendisi kadar güzel müzikler olduğu da aldığımız bilgilerden. Şu ana kadar 8-10 civarında müzik hazır durumda. Özbaş'ın ise bu müzikler arasından hangilerini seçeceği henüz bilinmiyor ancak yönetmenin bu konuda da aceleci davranmayıp en uygun müzikleri filme yedireceğinden eminiz.

 

Ayrıca diğer çekimlerde oyunculuk denemesinde de bulunan Hakan Özbaş, filmle ilgili değişikliklere bir yenisini daha ekleyerek filmin aynı zamanda senaristliğini de üstlenen Umut Yavuz'u başrolde oynatmayı tercih etti. Yavuz'un, Kevser Taşçı ile inanılmaz bir uyum sergilediğini belirten Özbaş, oyuncunun performansının da etkileyici olduğunu söyledi.


İç mekan çekimlerinin tamamlanması an meselesi olan filmin montajı için Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Elif Kurtoğlu'ndan da yardım alan Hakan Özbaş'ın dublaj konusunda nasıl bir tercih kullanacağı ise merak konusu.

 

İzdüşüm'ün bir an önce tamamlanması heyecanla beklenirken, film ekibinin bitiş tarihiyle ilgili açıklama yapmaktan çekinmesi dikkatlerden kaçmadı.

 

Gelişmeleri moviemaker.blogcu.com'dan duyurmaya devam edeceğiz.

 

 

Ahmet Ceylan, İstanbul

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !